ALPARSLAN LiSESi MEZUNLARI FORUMU
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ALPARSLAN LiSESi MEZUNLARI FORUMU

ALPaRSLaN LiSeSi MeZuNLaRı AiLeSİ

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

CGI/PeRL nedir ?

YazarMesaj
selin
Aktif Üye
Aktif Üye
selin

Rap Puanı : 61

CGI/PeRL nedir ? Empty
MesajKonu: CGI/PeRL nedir ?   CGI/PeRL nedir ? Icon_minitimePerş. Mayıs 14, 2009 12:06 pm

CGI (Common Gateway Interface-Ortak Geçiş Arayüzü), Sunucu ile tarayıcı arasında bir köprüdür diyebiliriz. Klasik HTML'den veya JavaScript gibi dillerden farklı olarak CGI programları sunucuda icra edilir ve sonuç isteğe göre bir veritabanına, düzyazı dosyasına, tarayıcıya veya mail programına gönderilir. CGI programları herhangi bir programlama dili ile yazılabilir. Ancak CGI programcılarının en sık kullandığı dil PERL'dür (Practical Exporting and Report Language). Perl, geliştirilme amacı ve işleyişi bakımından CGI programlamak için en uygun dildir. Biz de yazılarımızı Perl'e göre ayarladık.

CGI ile neler yapılabilir?
Web sayfalarında kullanılan sayaç, anket, ziyaretçi defteri, rastgele reklam, otomatik e-mail hesabına yönlendirilen formlar, alışveriş, müzayede, arama motoru ve daha birçok etkileşimli web uygulaması gerçekleştirilebilir. Bir çok web uygulaması CGI kullanılarak oluşturulmuştur.
Nasıl Çalışır?
Cgi programları bildiğimiz düzyazı dosyalarında saklanır ve uzantıları .pl veya .cgi olarak kaydedilir. Tarayıcıdan bu dosya çağırıldığında, web server bunun bir cgi dosyası olduğunu anlar ve yorumlayıcı satırında belirtilen yorumlayıcıya yorumlaması için gönderir. Yorumlayıcı programın dediklerini yapar ve sonucu tarayıcıya gönderir.

Örneğin 2+3=5 işlemini yapan bir program şu şekilde olabilir;

#!/usr/bin/perl
print "Content-type:text/html\n\n";

$iki=2;
$uc=3;
$toplam=$iki+$uc;

print "2+3= $toplam eder.\n";

Bu kodları windows'un Not Defteri'nde yazıp uzantısını .cgi ya da .pl şeklinde kaydetmek yeterlidir. Bu dosyayı tarayıcıdan çağırdığımızda ekrana "2+3= 5 eder" yazacaktır. Cgi programlarının kodları web server'da icra edildiğinden tarayıcı tarafından görüntülenmez.
Başlamak için neler gerekli?

Perl Unix için geliştirilmiş bir Script(Betik) dilidir. Çoğu Linux dağıtımında Perl standart olarak gelir. Eğer yoksa- www.perl.com adresinden edinebilirsiniz. İşletim sisteminiz Windows 95,98,ME ise Perl derleyicisini kendiniz yükleyip register ayarlarını yapmalısınız. Windows altında CGI Scriptlerini test etmek için, şu adımları uygulayın;

Adım 1: http://www.activestate.com
adresinden işletim sisteminizin sürümüne uygun perl derleyicisini download edin.
Adım 2: Perl derleyicisini bilgisayarınıza kurduktan sonra, bilgisayarınızın bir web server gibi çalışabilmesi için, bir server kurun. Size tavsiyem, Windows 98,ME cd'lerindeki Personel WebServer olabilir. Personel web server'ın setup programını , cd'nin içindeki Add-ons klasöründe bulabilirsiniz. Sisteminiz NT veya 2000 ise IIS kullanabilirsiniz.

Adım 3: Dikkat! Bu aşama bilgisayarınızın hata vermesine neden olabilir. Olası bir yanlışık sisteminizi bozabilir. Eğer temel bilginiz yoksa, Windows Registry hakkında bilgi edinmenizi tavsiye ederim.

a. Başlat menüsünden Çalıştır'a gelin ve "regedit" yazıp enter'a basın.

b. HKEY_LOCAL_MACHINE\
System\
CurrentControlSet\
Services\
W3SVC\
Parameters\
Script Map

bölümünde, şu string value'ları oluşturmalısınız.

.pl için,
c:\Perl\bin\perl.exe %s %s
.cgi için yine,
c:\Perl\bin\perl.exe %s %s

c.Bilgisayarınızı tekrar başlatın.

d. Scriptlerinizi, Personel Web Server'ın ilk dizini olan (root), c:\inetpub\wwwroot\ dizinine kopyalamalısınız

CGI/PeRL nedir ?
1 sayfadaki 1 sayfası