ALPARSLAN LiSESi MEZUNLARI FORUMU
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ALPARSLAN LiSESi MEZUNLARI FORUMU

ALPaRSLaN LiSeSi MeZuNLaRı AiLeSİ

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Java Diline Giriş 1

YazarMesaj
ferhat
Administrator
Administrator
ferhat

Rap Puanı : 926

Java Diline Giriş 1 Empty
MesajKonu: Java Diline Giriş 1   Java Diline Giriş 1 Icon_minitimeSalı Mayıs 26, 2009 4:15 am

İnceden İnceden Şu javaya başlama seviyesinde bir girelim İnşAllah ilerleyen anlatımlarda daha detaylı uygulmalara geçeriz. Şöyle bir başlangıç yapayım şimdi netten java hakkında bizden habersiz yapılmış yorumlara bir göz atalım ayrıca ders flan vemiorum bilgi dağıtıyorum;

1. bilgisayarda programlama dili...insana kafayı yedirtir bir program yazamazsınız doğru düzgün.!

2. cok gereksiz bir program turu milyonlarca (bkz: face=calibri color=#0000ff syntax error) yaninda bir de kavramsal hatalar verir ki iste o anda kafayi yersiniz...
bir de bunun dersi verilir butun muhendislere bilkentteki hepside bakarlar aval aval
bazilari da benim gibi kalirlar.....

3. programlama dilleri arasında her işletimde çalışabilen,taşınılabilirliği olan bir program olduğu için bu kadar meşhurdur ve üzerinde durulur.
tabi adının katkısı da yadsınamaz.

4. çok yararlı bir object-oriented programlama dili.
nesneye yönelik bir programlama dili olan java kullanım açısından programcıya çok büyük kolaylık sağlamaktadır.
bir diğer avantajı web uyumlu olmasıdır.
bu dile hakim olunduğu takdirde bir çok güzel eserler ortaya konulabilir.

5. yok edilesi program, ders (:

Evet arkadaşlar java ile yakından uzaktan ilgisi olan bazı kllanıcılar bu ve bunun gibi bazı yorumlar yapmış java hakkında. Adamın teki diyorki bir çok syntax error varmış javada evet vardır da sen doğru düzgün yaptında javamı beyenmedi (: Biride demişki her platformda çalışır bu bana yeter, ben bir şey yapacam ve her sistemde çalışacak bu benim iş alanımı artırır. Birde ben bir yorum yapayım. Diğer programlarda yaptığını her işi java ile yapabilirsiniz. Ee bu demekk en iyi dil java eksiği yok artısı var (:

çok dırdır etmeden gelenekten gelen “hello Word!” yazısını bir message dialog olarak javada verdirelim.

Şimdi bi wordpad açın ve içini bu şekilde doldurun evet wordpad makara yapmioz

Şimdi Cmd nizi açın ve benim yaptığım işlemleri sırası ile gerçekleştirin

Geleneksel programımızı yazdık sonuç aşşağıda.

Matematiksel bir işlem yaparak biraz daha iyi kavramaya çalışalım şimdi kodumuz şöyle;

Kodları bilerek resim veriyom ki c/p yapamayın(:

Neyse burdaki kodda girilen 2 sayının toplamını yapıyoruz . sayılar dinamik olarak giriliyor. Çalıştırdığımızda (cmd kullanarak) şunlarla karşılaşıyoruz.

Buraya kadr olan sıkıcı kısım akademik bilgi olarak görebilirsiniz. Burdaki işlemleri dünyanın neresindeki akademik java anlatımına girseniz görceğinizden emin olun.

Şimdi Wordden bağımsız şöyle bir programlama dilinle uğraştığımızı anlayacağımız birşeyler yapalım mesela başlangıç seviyesi için bir data converter ideal olur bence ,ufak bişe. Eğer karmaşık kodlara girersek ilk başta yapamayınca insan çok sıkılıyor. İnceden inceden devam…

WITH JDEVELOPER:

Jdeveloperi googlede aratırsanız bulabilirsiniz ücetsiz full kendi sitesinde var. Jdeveloper oracle nin bir ürünü olup piyasadaki jcreatorden vb zımbırtılardan binlerce kat daha iyi olup setupı olmadan bilgisayardan bilgisayara diyar diyar gezdirerek aynı çalışma ortamını bulabilirsiniz.

Jdeveloperin File – New Kısmına girip bu menüye erişin

Tamam diyoruz ve Solda Aplication Bölümündeki Project’ e sağ tıklayıp new diyoruz bu şekilde;

Tamam Dediğinizde önünüze gelen menüyü bu şekilde düznleyin

Buda Consolumuz

Ben Programda Bir Jbutton , 2 Adet JtextFild ve 2 Jlabel Kullandım. Bu program girilen calsiumun fahrenayt karşılığını veriyor.

Jbuttona 2 kere tıklayıp kodumuza;

int x,z;

String y;

y = jTextField1.getText();

x = Integer.parseInt(y);

z = ((9/5)*x+32);

jTextField2.setText(y+" Calsium = "+z+" Fahrenheit");

yazıyoruz ve programı f11 ile çalıştırıyoruz.

Sonuç olarak bu yapılan işleri kavradığınızda level 1 derecesinde bir java programcısı olabilirsiniz. Bu işin temeli. Kendinizi ister kendiniz geliştirirsiniz istersenizde m@cromedia yı takip edebilirsiniz (:

Günün ipucu: Java Codları büyük küçük harfe duyarlıdır!!!

Allah sizi coder yapsın

Grin Grin Grin

Kolay Gelsin Herkeze

Java Diline Giriş 1
1 sayfadaki 1 sayfası