ALPARSLAN LiSESi MEZUNLARI FORUMU
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ALPARSLAN LiSESi MEZUNLARI FORUMU

ALPaRSLaN LiSeSi MeZuNLaRı AiLeSİ

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

LINUX ile UNIX arasinda ne fark vardir?

YazarMesaj
ferhat
Administrator
Administrator
ferhat

Rap Puanı : 926

LINUX ile UNIX arasinda ne fark vardir? Empty
MesajKonu: LINUX ile UNIX arasinda ne fark vardir?   LINUX ile UNIX arasinda ne fark vardir? Icon_minitimeSalı Mayıs 26, 2009 4:04 am

UNIX, Unix System Laboratories'in (USL) bir ticari markasidir. Bu yuzden her bilgisayar firmasi kendi makinasinda calisacak UNIX isletim sistemini farkli adlarla (AIX, ULTRIX, HP/UX gibi) yayinlamaktadir. Bunlara UNIX isletim sisteminin 'clone'lari denmektedir. LINUX da bir UNIX clone'udur. Ve POSIX standardini desteklemektedir. (POSIX=Portable Operating System Interface) LINUX'la herhangi bir UNIX clone'u ile yapabileceginiz butun islemleri yapabilirsiniz.

LINUX icin kullanim kilavuzlari var mi ?
LINUX isletim sisteminin kullanim kilavuzlari, bir dizi gonullunun olusturdugu bir grup tarafindan hazirlanmaktadirlar. Hem isletim sisteminin hizla gelismesi, hemde calisma kapsaminin gittikce genislemesi nedeniyle bu kilavuzlar hergun guncellenerek gelistirilmektedir. LINUX icin kullanim kilavuzlari (ve bu kilavuzlari hazirlayan gruba) LDP LINUX Documentation Project adi verilir. Bu dokumanlar:

Installation Guide : LINUX'in nasil kurulacagini anlatir

User Guide : Kullanici el kitabi

System Adminstrators' Guide : Sistem sorumlusu el kitabi. Unutmayin, sahsi kullaniminiz icin bir LINUX kullanacaksaniz, siz de bir sistem sorumlusu olacaksiniz demektir.

Network Adminstrators' Guide : Network servisleri el kitabi. Herhangi bir sekilde network baglantisi kullanilacaksa, LINUX uzerinde TCP/IP servisleri bu el kitabinda anlatilmaktadir.

Programmers' Guide : LINUX uzerinde programlama el kitabi

Kernel Hackers' Guide : Isletim sistemi cekirdegi (kernel) programlama el kitabi.

Sozkonusu dokumanlar, LATEX kaynak kodu olarak .dvi dosyasi veya postscript dosyasi seklinde orjinal olarak

tsx-11.mit.edu:/pub/linux/docs/guides

nic.funet.fi:/pub/OS/Linux/doc/doc-project

altinda yer alirlar. TR icerisinde ise ayni dokumanlara

ftp.metu.edu.tr:/pub/linux/sunsite/docs/LDP

altindan erisilebilir.

http://sunsite.unc.edu/linux adresinde LDP ile ilgili bilgi edinilebilir.

LINUX'u Yuklemek
2.1 LINUX'i nasil ve nereden bulabilirim ?
Internet erisiminiz varsa, FTP ile LINUX'u kolayca indirebilirsiniz.

LINUX icin ana FTP Arsivleri:

ftp.funet.fi

sunsite.unc.edu

tsx-11.mit.edu

Bunlardan tsx-11 ve sunsite ODTU arsivinde mirrorlanmaktadir.

ftp://ftp.metu.edu.tr:/pub/mirrors/linux dizininden erisebilirsiniz. Ana arsivlerle en fazla birkac gunluk farklar sozkonusu.

Bunun disinda Turkiye'deki diger LINUX arsivleri:

ftp.tubitak.gov.tr:/pub/linux

ftp.bilkent.edu.tr:/pub/linux

LINUX ile UNIX arasinda ne fark vardir?
1 sayfadaki 1 sayfası